Боялися, що магнати і шляхта повернуться і знову запанує кріпацтво, панщина, покатоличення, полонізація.
— А треба зібрати все в один кулак і ним — царя, кріпацтво !. .
Тим паче, що кріпацтво, мов фантомний біль, ще ячало в ньому всім своїм неперебутнім пеклом.
Першим своїм правом майже ніхто із запорожців не скористався, бо всім добре відомо, що на Україні, як Правобережній, так і Лівобережній, панувало кріпацтво, лізти ж самохіть у ярмо ніхто не хотів.
Олександр Другий кріпацтво відмінив, за що й був вбитий «народовольцями», які дуже любили волю й були предтечею більшовиків.
Правобережжя знову поверталось під владу Речі Посполитої, а основна маса селян та козаків — у ненависне кріпацтво: Лівобережжя з Києвом відходило до Росії.
Тим часом решта козацького й вільного селянського населення краю мала скоритися шляхті, впустити її на свої землі й віддати себе в кріпацтво.
Таким чином, реформа, яка відмінила кріпацтво в західноукраїнських землях, не поліпшила становища селянства, вони втратили частину земель, якими користувалися раніше, а також повинні були сплачувати значні кошти на індемнізацію.
От тілько кріпацтво впаде нехай; за ним виступить політична свобода , — стояв на своєму Хоменко.
Поради свої на громаді він висловлював якось зневажно до людей, але не спроможен був знівечити, або хоч притаїти в собі того лукавства й нещирости, які вигодувало в душі у його кріпацтво.